راه حمایت از کارفرما، قرارداد یکماهه نیست!

کارگرآنلاین: رحمت الله پورموسی اظهار کرد: پس از سالیان متمادی پیگیری قراردادهای موقت کار و ساماندهی آنها، معاونت روابط کار وزارت کار بخشنامه‌ای را ابلاغ کرد که بر اساس آن انعقاد قرارداد موقت در مورد کارهای دائم و مستمر ممنوع و کارفرمایان کارگاههایی که ماهیت کارشان دائمی و مستمر است ملزم به بستن قرارداد یکساله با کارگران شدند.

وی ادامه داد: بخشنامه شماره ۴۰ روابط کار در راستای اجرای تبصره یک ماده ۷ قانون کار است که سالهاست تشکل‌های کارگری در تلاش برای اصلاح و ساماندهی آن هستند ولی متاسفانه علیرغم وجود قانون به درستی اجرا نشده است.

پورموسی افزود: امروز در بسیاری از شرکتها و کارگاهها با قرارداد موقت به کارگران ظلم می‌شود اما این بخشنامه به اجحاف و سوء استفاده از کارگران پایان می‌دهد.

نایب رییس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور تصریح کرد: ادارات کار بر اساس تبصره یک ماده ۷ قانون کار تاکید دارند که مشاغل دارای ماهیت مستمر از غیر مستمر جداسازی شود این کار تاکنون انجام نشده بود و بخشنامه مذکور اولین گام در جهت تحقق ماده ۷ قانون کار است.

وی با بیان اینکه انعقاد قراردادهای موقت در مورد کارهای با جنبه دائم بی معناست، اظهار کرد: قرارداد موقت باید در مورد کارهای پروژه‌ای مثل ساختمان سازی و سدسازی اعمال شود که شروع و پایانش مشخص است؛ در کارگاهی که ماهیت کار در آن دائمی است نباید قرارداد کوتاه مدت یکماهه و سه ماهه بسته شود.

به اعتقاد پورموسی قرارداد یکماهه و کوتاه مدت انگیزه کارگر را از بین می‌برد و روی تولید و بهره‌وری کارگاه تاثیر می‌گذارد طوری که کارگر به جای آنکه به تولید فکر کند نگران سر رسیدن موعد اجاره خانه و تامین معاش خانواده است و نمی‌داند با پایان قرارداد چه سرنوشتی پیدا می‌کند.

وی با تقدیر از معاونت روابط کار وزارت کار در ابلاغ بخشنامه مذکور ابراز امیدواری کرد: کارفرمایان با نگاه مثبت به این بخشنامه در جهت حمایت از نیروهای کار و بالا بردن قدرت رقابت تولیدات خود گام بردارند.

نایب رییس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در عین حال وضعیت اقتصادی کارفرمایان را مورد اشاره قرار داد و گفت: کارگران مشکلات کارفرمایان را مشکلات خود می‌دانند و با بهبود وضع کارگاه آنها هم انرژی و قوت قلب می‌گیرند اما نباید تا هر مشکلی در کشور پیش می‌آید کارگران قربانی شوند.

وی با بیان اینکه دولت باید به وظیفه خود در قبال کارگر و کارفرما عمل کند، تصریح کرد: دولت همچنان که در زمان تعیین دستمزد باید کارگران را مورد حمایت قرار بدهد از کارفرمایان هم در استمهال بدهی‌های بانکی، دادن یارانه تولید، حامل‌های انرژی و مالیاتها حمایت کند.

این فعال کارگری با تاکید بر اینکه راه حمایت از کارفرما در بستن قرارداد یکماهه با کارگر نیست، گفت: برای آنکه بنگاه اقتصادی سرپا باشد و کارگر و کارفرما دست در دست هم از پش مشکلات موجود برآیند دولت هم باید به کمک بیاید و به وظیفه خود عمل کند.

برچسب ها

ارسال نظر

ارسال نظر

    • winkwinkedsmileambelayfeelfellow
      laughinglollovenorecourserequestsad
      tonguewassatcryingwhatbullyangry
عکس خوانده نمی شود