بیانیه دبیر اجرائی خانه کارگر استان سمنان به مناسبت هفته کارو کارگر

کارگران از جمله محروم ترين اقشار و طبقات کشور مي باشند که وضعيت رقت بار شان مورد توجه زمامداران کشور، مؤسسه ها و رسانه هاي گروهي قرار نگرفته و به مشکلات، نيازها و خواسته هاي شان رسيدگي نمي شود و حقوق و امتيازات شان تأمين نمي گردد.

کمتر رسانه اي را مي توان يافت که مشخصاً به گرفتاري ها و نيازهاي کارگران پرداخته باشد. لذا جا دارد که به وضعيت اين قشر عظيم به طور مفصل پرداخته و حقوق به رسميت شناخته شان شرح و توضيح داده شود.

وضعيت کارگران در کشور به دلايل متعدد و از جهات مختلف رقت بار است. کارگران با مشکلات و نارسايي هاي زيادي مواجه اند.

اولين مشکل کارگران کمبود کار است. تمام مشاغل و محل هاي کارگري مملو از کارگر و متقاضي کار مي باشد. اکنون بحران بيکاري در کشور به اوج خود رسيده است. اين بحران همچنان رو به وخامت است. مزد ناچيز و تضمين ناشده مشکل دوم کارگران مي باشد. کار ماهانه يک کارگر کفاف اجاره خانه و سايرمخارج وي را نمي نمايد. ثالثاً کارگران و خانواده هاي شان از توانايي درمان و امکانات صحي و بهداشتي چنداني برخوردار نيستند.

 11 ارديبهشت،هر سال روز جهاني کارگر است. در کشور ما نيز همه ساله، به منظور بزرگداشت مقام کارگر و تکريم جايگاه او و ارج نهادن به کار، در روز جهاني کارگر از سوي فعالان عرصه کار و توليد برنامه هاي مختلفي در سراسر کشور برگزار مي شود.در استان سمنان نيز مراسم تجليل از گارگران پر تلاش و زحمت كش همزمان با ساير استانها برگزار مي شود . 

دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان در گفتگویی فرارسیدن هفته کارو کارگر را به جامعه کارگران ،کارفرمایان و دست اندر کاران صنعت ومعدن و همچنین میلاد با سعادت حضرت زهرا (س) و روز زن را به همه کارگران زن و خواهران و مادرانی که در واحدهای تولیدی مشغول بکار سخت و طاقت فرسا هستند، تبریک گفت .

حبیب ا... محقق با اشاره به شعار پارسال رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان حمایت از تولید ملی ،سرمایه و کار ایرانی گفت: انتظار داریم که دست اندر کاران و مجریان اقتصاد و صنعت ، این پیام هوشمندانه را با تمام همت خود صرف مقابله جدی با واردات و جایگزینی تولید داخلی کنندوی افزود انتظار داریم با عمل تصمیم گیران اقتصادی ، شاهد شروع بکار واحدهای تولیدی، به خصوص واحدهایی که بعلت بحران مالی و ناشی از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها به حالت تعطیل و یا نیمه تعطیل در آمده اند باشیم .

محقق تصریح کرد : متاسفانه هنوز چرخه واردات با شتاب تمام ادامه دارد و امروز بیم از آن داریم که با تعطیلی کارخانجات بیشتری مواجه شویم، از این جهت نگرانی عمیق خود را از عدم توجه نکردن کافی به سرنوشت صنعت و تولید ملی اعلام می کنم.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان خاطرنشان کرد : کارگران و خانه کارگر تصمیم دارند که بر بنیاد فرمایشات مقام معظم رهبری در حمایت از تولید ملی و حماسه اقتصادی با قدرت تمام ایستاده و انشا... در مقابل همه کسانی که در قبال این حرکت بی نقص کارشکنی می کنند ایستادگی نمائیم. همچنین تمامی تلاش خود را برای اعتلای صنعت ملی که باید با تکیه بر رعایت حقوق انسانی کار همانطور که در اصل پیام نیز مشهود است قرار داده و کارگران نیز به عنوان چرخه اصلی این حرکت هم سکاندار این حرکت باشند وهم دستیابی به حقوق آنان آرمان و مراد همگان گردد.

محقق گفت :کارگر در مکتب اسلام و تشیع واژه ای مقدس است و ما باید به حالت تقدس به این واژه و شخصیت کارگر توجه ویژه ای داشته باشیم ، چرا که در این مکتب صاحب رسالتش و صاحب شریعتش حضرت رسول گرامی اسلام (ص) بر دستان پینه بسته کارگر بوسه زد. واین افتخار تا قیامت برای ما کارگران لذت بخش وشیرین است .

وی ادامه داد: شخصیت کارگر قابل احترام است . باید به سمت وسوئی حرکت کنیم که شخصیت معنوی فراموش شده کارگر را احیاء کنیم تا در بخش های مختلف تولید، صنعت و خدمات شاهد تحول و دگرگونی باشیم متأسفانه کمتر به این واژه فکر شده و ارزش نیروی انسانی تا حدودی فراموش شده است . در کشور عزیزمان ایران در 34 سال گذشته دستاوردهای عظیم صنعتی اقتصادی، پروژه های عظیم صنعتی- سد سازی –راهسازی- علمی به اجرا درآمده است که مرهون تلاش شبانه روزی کارگران شریف و زحمتکش ما در خشکی و دریا وغیره می باشد.

محقق گفت کارگران ما در شرایط سخت در گوشه وکنار این مرز وبوم و استان پهناور سمنان از معادن مختلف زغال سنگ البرز شرق شاهرود گرفته تا معدن زغال سنگ طرزه دامغان ومعادن گچ ونمک در سمنان و گرمسار وکارخانه های مختلف گچ- سیمان – نمک ودهها کارخانه و معدن ریز ودرشت با آلودگی فراوان زیست محیطی با شرایط خاص کارهای سخت و زیان آور انجام می دهند ، و در حال تلاش برای تامین امرار معاش خود وخانواده هایشان هستند و بی نام نشان به فعالیت های خودشان ادامه می دهند و کمتر می بینیم از آنان در محافل رسمی تقدیر گردد.

وی خواستار توجه بیشتر و تولید برنامه های بیشتر در قالب ارائه مسائل و مشکلات کارگران وکارفرمایان از صدا و سیما ی جمهوری ایران به ویژه صداو سیمای مرکز سمنان شد .

وی تصریح کرد ما باید تلاش کنیم در جهت احیای شخصیت کارگر، فرهنگ کار وکارگری را گسترش بدهیم واین کار باید از مدارس شروع شود وزارت آموزش وپرورش در این زمینه نقش بسیار ارزنده ای دارد ، تا فرزندان کارگر ما احساس غرور وشخصیت کنند نه اینکه سر افکنده و خجل زده باشند کارگران ما در پیروزی انقلاب ودوران دفاع مقدس نقش بسزایی داشته اند

در دوران دفاع مقدس در 2 جبهه نظامی و اقتصادی مبارزه می کردند و شهدای زیادی تقدیم نظام و انقلاب شکوهمند اسلامی نمودند و در حال حاضر نیز در جهت حفظ و تثبیت نظام و تداوم انقلاب از هیچ کوششی دریغ نمی نمایند


دبیر اجرائی خانه کارگر استان سمنان حاج حبیب اله محققدبیر اجرائی خانه کارگر استان سمنان حاج حبیب اله محققوی اضافه کرد : خانه کارگر در سالهای اولیه پیروزی انقلاب به پیشنهاد شخصیت های والای نظام همچون مقام معظم رهبری و شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی( رضوان اله تعالی) با اهداف دستگیری و پیگیری مسائل مختلف کارگران عزیز شکل گرفته و تا به امروز فعالیتهای مختلفی در جهت دفاع از حقوق این قشر عظیم در جامعه اسلامی ایران با کمک و یاری هکارانمان در ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی – سازمان تا مین اجتماعی - مدیریت درمان استان و دیگر ارگانها صورت گرفته است

وی با اشاره اینکه خانه کارگر استان سمنان در جهت تصویب قوانین و لوایح قانون کار – قانون تامین اجتماعی کارهای سخت و زبان آور در موارد متعددی با کمک نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی (همچون نماینده فعلی مهندس خسروی ، دکتر کواکبیان وحجت السلام اکرمی ) در همه ادوار داشته گفت در حال حاضر نیز رایزنی های مختلفی با همکاری خانه های کارگر سراسر کشور داریم . دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان دفاع از حقوق کارگران و مستمری بگیران و بازنشستگان تامین اجتماعی براساس اساسنامه جز وظائف خود در خانه کارگر استان دانست و افزود در طول24 ساعت مشاوره های حقوقی –درمانی وغیره به طور رایگان در دسترس کارگران و وبازنشستگان عزیز قرار خواهد داشت

محقق پاره ای از مسائل و مشکلات کارگران را مطرح نمود :

1-مااز دانشگاه علو م پزشکی انتظار داریم با توجه به اینکه در سرانه درمان کارگران ما هم سهمی دارند نسبت به درمان کارگران ما بیشتر عنایت کنند وبا مدیریت درمان استان سمنان همکاری بهتری داشته باشند

2-کارگران ما در آغاز سال 1392 به جهت بالا بردن نرخ تورم انتظار داشتند که افزایش حقوق آنان با توجه به نرخ رشد تورم که بانک مرکزی 7/31% اعلام نموده اگر چه ما اعتقاد داریم خیلی بیش از این نرخ بوده و براساس ماده 41 قانون کار جمهوریاسلامی ایران باید براساس نرخ تورم حقوق کارگر هم افزایش پیدا کند اما شاهد آن بودیم که شورای عالی کار تعین حقوق و دستمزد که اکثریت آنان از وزرا و معاونین می باشند 25% افزایش حقوق را اعلام نمودند که این یعنی بی عدالتی ، این یعنی تضییع حقوق کارگران وا حجاف در حقوق کارگران و بازنشستگان

3-نکته دیگری که باید به عرض مسئولین محترم رسانده شود در جامعه اسلامی ما اکثر مردم و گروههای مختلف سهام عدالت دریافت داشتند بجز کارگران ما در صورتیکه مستحق تر از قشر گارگر کسی را سراغ نداریم ، جای داشت اول به کارگران ما سهام عدالت می دادیم وبعد به دیگر اقشار جامعه

4- بانک رفاه کارگران از افتخارات کارگران محسوب میشود 100% سهام سرمایه بانک رفاه متعلق به کارگران چه آنهایی که از سال ها قبل از دنیا رفته اند ونسل های بعدی میباشد متاسفانه نام کارگر از تابلو های بانک رفاه حذف شده مسئولین عزیز بانک رفاه برای اینکه حق الناس کارگران به گردن شما نماند این کار را اصلاح کنید .
بانک رفاه بانک همه بدون نام کارگران معنا ندارد . بانک رفاه کارگران متعلق به کارگران جمهوری اسلامی ایران می باشد.

شایان ذکر است وی در پایان از همکاری مدیریت محترم اداره کل تعاون- رفاه و کارو امور اجتماعی و همکارانشان و از مدیریتاداره سازمان تامین اجتماعی استان و شهرستان –مدیریت اداره کل درمان استان – نماینده محترم شهرستان های سمنان و مهدی شهر جناب آقای مهندس خسروی و نماینده محترم سابق جنای آقای دکتر کواکبیان و همه مسئولان دلسوز که همواره مسائل کار و کارگران را پیگیری می کنند تقدیر وتشکر نمود.

 


ارسال نظر

ارسال نظر

    • winkwinkedsmileambelayfeelfellow
      laughinglollovenorecourserequestsad
      tonguewassatcryingwhatbullyangry
عکس خوانده نمی شود