صدور کارت عضویت
نظرسنجی
مایل به افزایش کدام خدمات خانه کارگر می باشید؟


پیوندها
مقام معظم رهبري

رياست جمهوري اسلامي ايران

وزارت تعاون

سامانه فيش حقوقي بازنشستگان

سوابق بيمه اي بيمه شده گان تامين اجتماعي

آمار بازديد
خانه کارگر استان سمنان
عنوان راه حمایت از کارفرما، قرارداد یکماهه نیست!
موضوع اخبار کارگری  تاریخ تاريخ: 24-03-1394, 23:51   بازدیدها بازديدها: 1 658

کارگرآنلاین: رحمت الله پورموسی اظهار کرد: پس از سالیان متمادی پیگیری قراردادهای موقت کار و ساماندهی آنها، معاونت روابط کار وزارت کار بخشنامه‌ای را ابلاغ کرد که بر اساس آن انعقاد قرارداد موقت در مورد کارهای دائم و مستمر ممنوع و کارفرمایان کارگاههایی که ماهیت کارشان دائمی و مستمر است ملزم به بستن قرارداد یکساله با کارگران شدند.

وی ادامه داد: بخشنامه شماره ۴۰ روابط کار در راستای اجرای تبصره یک ماده ۷ قانون کار است که سالهاست تشکل‌های کارگری در تلاش برای اصلاح و ساماندهی آن هستند ولی متاسفانه علیرغم وجود قانون به درستی اجرا نشده است.

پورموسی افزود: امروز در بسیاری از شرکتها و کارگاهها با قرارداد موقت به کارگران ظلم می‌شود اما این بخشنامه به اجحاف و سوء استفاده از کارگران پایان می‌دهد.

نایب رییس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور تصریح کرد: ادارات کار بر اساس تبصره یک ماده ۷ قانون کار تاکید دارند که مشاغل دارای ماهیت مستمر از غیر مستمر جداسازی شود این کار تاکنون انجام نشده بود و بخشنامه مذکور اولین گام در جهت تحقق ماده ۷ قانون کار است.

وی با بیان اینکه انعقاد قراردادهای موقت در مورد کارهای با جنبه دائم بی معناست، اظهار کرد: قرارداد موقت باید در مورد کارهای پروژه‌ای مثل ساختمان سازی و سدسازی اعمال شود که شروع و پایانش مشخص است؛ در کارگاهی که ماهیت کار در آن دائمی است نباید قرارداد کوتاه مدت یکماهه و سه ماهه بسته شود.

به اعتقاد پورموسی قرارداد یکماهه و کوتاه مدت انگیزه کارگر را از بین می‌برد و روی تولید و بهره‌وری کارگاه تاثیر می‌گذارد طوری که کارگر به جای آنکه به تولید فکر کند نگران سر رسیدن موعد اجاره خانه و تامین معاش خانواده است و نمی‌داند با پایان قرارداد چه سرنوشتی پیدا می‌کند.

وی با تقدیر از معاونت روابط کار وزارت کار در ابلاغ بخشنامه مذکور ابراز امیدواری کرد: کارفرمایان با نگاه مثبت به این بخشنامه در جهت حمایت از نیروهای کار و بالا بردن قدرت رقابت تولیدات خود گام بردارند.

نایب رییس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در عین حال وضعیت اقتصادی کارفرمایان را مورد اشاره قرار داد و گفت: کارگران مشکلات کارفرمایان را مشکلات خود می‌دانند و با بهبود وضع کارگاه آنها هم انرژی و قوت قلب می‌گیرند اما نباید تا هر مشکلی در کشور پیش می‌آید کارگران قربانی شوند.

وی با بیان اینکه دولت باید به وظیفه خود در قبال کارگر و کارفرما عمل کند، تصریح کرد: دولت همچنان که در زمان تعیین دستمزد باید کارگران را مورد حمایت قرار بدهد از کارفرمایان هم در استمهال بدهی‌های بانکی، دادن یارانه تولید، حامل‌های انرژی و مالیاتها حمایت کند.

این فعال کارگری با تاکید بر اینکه راه حمایت از کارفرما در بستن قرارداد یکماهه با کارگر نیست، گفت: برای آنکه بنگاه اقتصادی سرپا باشد و کارگر و کارفرما دست در دست هم از پش مشکلات موجود برآیند دولت هم باید به کمک بیاید و به وظیفه خود عمل کند.


0
0
0
0 نفر
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
  • winkwinkedsmileambelayfeelfellow
    laughinglollovenorecourserequestsad
    tonguewassatcryingwhatbullyangry
کد امنیتی :
عکس خوانده نمی شود
ثبت کد :

 
کليه حقوق اين سايت متعلق است به خانه کارگر استان سمنان
صفحه اصلي / تماس با ما / درباره ما / نقشه سايت
چشم انداز رسانه هاي سمنان