با حضور جمع کثیری از کارگران شریف و مسئولین استان سمنان پنجمین کنگره خانه کارگر استان سمنان ماندگار شد.

پنجمین کنگره خانه کارگر استان سمنان ماندگار شد.
قرائت آیاتی از قرآن کریم و نواخته شدن سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران، خبر از آغاز رسمی پنجمین کنگره سراسری خانه کارگر تشکیلات استان سمنان در سالن تئاتر شهر سمنان می داد .
در این کنگره که با حضور دکتر محمد رضا خباز استاندار سمنان، مهندس پرویز نصیری مسئول آموزش و امور اعضای خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران ، دکتر اسماعیل غنیان مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان سمنان، مهندس سعید متقی مدیرکل امور سیاسی و انتخابات استانداری سمنان، علی دانشمندی مشاور و مدیرکل دفتر استاندار و روابط عمومی امور بین الملل استانداری سمنان و همچنین دکتر اسکندری مدیرکل بیمه ایران استان سمنان ، محمد همتی رئیس دفتر نماینده مردم شهرستان های سمنان مهدیشهر وسرخه در مجلس شورای اسلامی و حبیب الله محقق دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان ، علیرضا برهانی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان سمنان و نیز جمع کثیری از کارگران شریف استان به انجام رسید.
دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان طی سخنانی با اشاره به حقوق پایین کارگران در جامعه گفت: جامعه کارگری چشم انتظار بهبود وضعیت معیشتی خود هستند و مسوولان امر باید تمام مشکلات این قشر زحمت کش را رفع نمایند.


حبیب الله محقق با تجلیل از فعالیت های های مثبت دولت تدبیر و امید برای کارگران، بیان داشت : اکنون کارگران ماهانه حداقل 800 تا 900 هزار تومان و برخی نیز 300 هزار تومان حقوق می گیرند، سئوال این است که این افراد چگونه زندگی خود را اداره می نمایند؟
این فعال کارگری کشور با اشاره به شعارها و وعده های انتخاباتی دولت یازدهم درباره جامعه کارگری، اظهارداشت : دولت باید وعده های مربوط به کارگران را عملی کند البته همراهی دولتمردان و مدیران میانی با تشکل های کارگری جای تقدیر دارد.
ایشان خاطرنشان کرد : متاسفانه در زمان حاضر سازمان تامین اجتماعی کمترین رسیدگی به بازنشستگان، مستمری بگیران و جامعه هدف خود دارد.
دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان ادامه داد : استدلال این سازمان برای رسیدگی کمتر به این قشر از جامعه این است که منابع ما خالی است و نمی توانیم بیش از این پرداخت داشته باشیم.
و همچنین اضافه کرد : سخن ما این است که ما هم می دانیم منابع شما خالی است اما حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران را باید تامین نمایید.
حبیب الله محقق گفت : با روی کار آمدن دولت یازدهم یک امید و نشاطی در جامعه کارگری بوجود آمده است که امیدواریم این نشاط و امید با برداشتن اقدامات عملی بیشتری برای کارگران ادامه یابد.
دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان، تاکید کرد : جامعه کارگری چشم انتظار بهبود وضعیت معیشتی و ارتقا جایگاه کارگران هستند و با درایتی که از دولت سراغ داریم امید است این مهم تحقق یابد.
حبیب الله محقق با بیان اینکه هم اکنون 50 تا 60 درصد جمعیت کشور را کارگران تشکیل می دهند، افزود: باید به این قشر از جامعه همچون زمان انتخابات توجه شود چرا که باز هم برای انتخابات های آینده به آنان نیازمند هستیم.
این فعال کارگری کشور با بیان اینکه در یک دهه گذشته حقوق کارگران در مقایسه با نرخ تورم بیش از 64درصد عقب‌افتادگی داشته است، اظهار کرد: در 10 سال گذشته در بسیاری از مواقع میزان افزایش حقوق کارگران به موازات افزایش نرخ تورم نبوده و به همین دلیل تنها در 10 سال گذشته کارگران 64 درصد عقب‌افتادگی حقوقی دارند.
ایشان با بیان این که دولتمردان باید افزایش منطقی دستمزد کارگران را در دستور کار قرار دهند، اضافه کرد: توقع این است در یک دوره زمانی سه تا پنج سال این عقب افتادگی ها و کمبودها جبران شود هر چند که در این دولت حدود هشت درصد از این عقب افتادگی جبران شده ولی خواستار حمایت بیشتری هستیم تا فاصله طبقاتی کاهش یابد.
دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان دفاع از حق و حقوق کارگران در بخش‌های مختلف با توجه به رسالت خانه کارگر، ارائه برنامه‌های آموزشی، فرهنگی برای ارتقا و بالابردن کیفیت کار تولید و بالارفتن مهارت‌ های فردی و اجتماعی کارگران از مهم‌ترین برنامه‌های خانه کارگر در استان سمنان است.
حبیب الله محقق از عضویت 20 هزار نفر از فعالان کارگری استان در این تشکل کارگری خبر داد و گفت: هم اکنون بیش از 50 هزار نفر از کارگران و خانواده‌های آنها از خدمات رفاهی، آموزشی و فرهنگی خانه کارگر بهره‌مند می‌شوند.
همچنین مسئول آموزش و امور اعضای خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران ،در این کنگره طی سخنانی اظهار داشت :حقوق کارگری و سطح دستمزدهای فعلی پاسخگوی هزینه‌های زندگی و معیشت آنان نیست و این موضوع به عنوان دغدغه اصلی این قشر در کنار سایر مشکلات قرار گرفته است.
مهندس پرویز نصیری تصریح نمود : برطرف نمودن مشکلات معیشتی کارگران از دغدغه‌های مهم این تشکیلات است چرا که امروز حقوق حداقلی کارگری پاسخگوی هزینه‌های زندگی آنان نیست.
ایشان با بیان این که حقوق و دستمزد کارگران باید متناسب با هزینه‌های زندگی و تورم باشد، اظهار داشت : حقوق کارگران باید با تورم همخوانی داشته تا آن ها در زندگی خود دچار مشکل نشوند.
مهندس پرویز نصیری با تاکید بر حمایت های حداقلی از سوی سازمان تامین اجتماعی و بیمه ها گفت: با توجه به این که این حمایت ها حداقلی است بنابراین نیازهای کارگران در بخش بیمه های مکمل درمانی برطرف نمی شود و باید مورد توجه قرار گیرد.
مسئول آموزش و امور اعضای خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران، قرار دادهای موقت کارگری را از دیگر مشکلات این قشر ذکر و اضافه کرد: این موضوع اهرمی برای فشار به کارگران شده و اعتقاد ما این است کارگرانی که دائمی هستند نیازی به قرارداد موقت ندارند ولی هم اکنون غیر از این عمل می شود.
وی مشخص نشدن تکلیف سهام عدالت بخش کارگری را مشکل چهارم کارگران ذکر کرد و افزود: در گذشته به کارگران فصلی و ساختمانی که تعداد آنان حدود یک و نیم میلیون نفر بوده سهام عدالت تخصیص داده شده ولی سایر کارگران از این بسته برخوردار نشدند.
ایشان ادامه داد : هم اکنون بر اساس آمار سازمان تامین اجتماعی حدود 12 میلیون نفر کارگر در کشور داریم که تکلیف آنان در موضوع سهام عدالت روشن نشده است.
مسئول آموزش و امور اعضای خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران ، با بیان این که کم بودن ضریب نفوذ تشکل های کارگری یکی دیگر از مشکلات است، اظهار کرد: هم اکنون تعداد تشکل های کارگری که از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل شده به نسبت آنچه که باید باشد کم است و هم کمتر از 50 درصد کارگران دارای تشکل هستند.
پرویز نصیری افزود : این در حالی است که این تشکل ها باید بیش از 50 درصد باشد تا قدرت مذاکره و چانه زنی آنان افزایش یابد.
ایشان با بیان این که مجموعه حاکمیت باید با اعتراضات کارگری برخورد نرم افزاری داشته باشد، گفت: با وجود اینکه این موضوع در برنامه پنجم توسعه کشور مورد تاکید قرار گرفته بود ولی در عمل مورد اجرا قرار نگرفت.
وی با اشاره به وجود مشکلات اقتصادی در صنعت کشور، تصریح کرد : هم اکنون کار آفریننان در بخش های مختلف از جمله بیمه، مالیات و سیستم بانکی مشکل دارند و اولین کسانی هم که دچار مشکل می شوند کارگران هستند.
این فعال کارگری کشور اظهار کرد : جامعه کارگری از اینکه تعدیل نیروی کار و یا کاهش هزینه ها ابتدا از بخش کارگری و نیروی انسانی کلید می خورد اعتراض دارند و این تعدیل و کاهش نیرو و هزینه ها باید آخرین راهکار باشد نه اولین موضوع.
مسئول آموزش و امور اعضای خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران ، با اشاره به خدمات ارائه شده به اعضا در این خانه هم گفت: این تشکیلات بر اساس شناسایی نیازهای خانوار ها خدمات مناسبی ارائه می کند.
وی آموزش کوتاه مدت، راه اندازی اقامتگاه ها و استراحتگاه ها در نقاط مختلف کشور و مسافر خیز با حداقل هزینه و تشکیل شبکه تخفیف شامل 2 هزار مراکز خدماتی در رشته های درمانی، ورزشی، فرهنگی و حقوقی را از جمله این خدمات برشمرد.
مهندس پرویز نصیری تلاش برای بهبود بخشیدن وضع رفاهی کارگران را از جمله برنامه های خانه کارگر اعلام کرد و گفت: با توجه به آنکه وضع معیشت زندگی کارگران با دستمزدهایی که دریافت می کنند در شرایط مناسبی قرار ندارد خانه کارگر با برپایی دوره‌های کوتاه مدت رایگان آموزشی برای کارگران و اعضای خانواده آنان و نیز دایر کردن اقامتگاه‌های خاص با هزینه‌های بسیار کم برای کارگران تلاش کرده تا هزینه کرد کارگران در این زمینه را تا حد امکان کاهش دهد.
ایشان با بیان اینکه در هشت ماهه امسال حدود 100 هزار نفر دوره آموزش در رشته های مختلف به اعضا داده شد ، افزود: پیش بینی می شود این تعداد تا پایان امسال به بیش از 140 هزار نفر دوره افزایش یابد.
به گفته این فعال کارگری کشور، این آموزش ها شامل علوم یارانه ای، علوم قرآنی، کامپیوتر، حسابداری، دوره های مهارتی برای بانوان شامل خیاطی، قالیبافی، گلیم بافی و سفره آرایی است.
مسئول آموزش و امور اعضای خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران ، تصریح نمود : هر گونه تغییر و دست اندازی در قانون کار به بهانه اصلاح مورد قبول این تشکیلات نبوده و پذیرفتنی نیست.
پرویز نصیری با بیان این که بارها و بارها پس از تصویب قانون کار تلاش شد تا به بهانه اصلاح و تغییر این قانون دست‌اندازی‌هایی در آن انجام شود که با اعتراض این تشکیلات و کارگران روبرو شده است.
وی با بیان این که هم اکنون که کارگران از مزایا و حقوق حداقلی برخوردار هستند دارای وضعیت خوبی نیستند، اظهار کرد: اگر به قوانین قانون کار دست اندازی صورت گیرد و حداقل ها برداشته شود معلوم نیست چه روزگاری برای کارگران ایجاد شود.
ایشان خاطرنشان کرد : نباید قانون کار با نظر برخی از کارفرمایان تغییر کند چرا که در این صورت علاوه بر اینکه این قانون به ضرر کارگران تمام می شود، کارفرمایان به راحتی کارگر را اخراج می نمایند.
مسئول آموزش و امور اعضای خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران ، با اشاره به حجم اعتراض انجام شده برای جلوگیری از تغییر نیافتن قانون کار، افزود: در این ارتباط 29 ماه آبان 95 اجتماعی با حضور بیش از سه هزار نفر از کارگران کشور در مقابل مجلس شورای اسلامی انجام شد.
پرویز نصیری شمار کارگران مشمول قانون کار در کشور را حدود 12 میلیون نفر اعلام و اضافه کرد : از این تعداد حدود 2 میلیون نفر که با خانواده های آنان هفت میلیون نفر می شود عضو بزرگترین تشکیلات غیر دولتی و سازمان مردم نهاد خانه کارگر کشور هستند.
این فعال کارگری کشور با بیان این که این تشکیلات غیر دولتی در محدوده افرادی که مشمول قوانین کار و تامین اجتماعی می شود فعالیت می کند، گفت : هم اکنون حدود 50 درصد جامعه را کارگران و بازنشستگان و مستمری بگیران تشکیل می دهند.
این فعال کارگری کشور، با بیان این که بر اساس اساسنامه و مرامنامه این خانه، پیگیری حقوق صنفی کارگران یکی از اهداف و برنامه های این تشکیلات است، افزود : دفاع از حقوق جامعه کارگری و بازنشستگان و مستمری بگیران یکی از اولویت‌های خانه کارگر بوده و‌ است.
مسئول آموزش و امور اعضای خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران ،با بیان این که باید در مراجع تصمیم گیری و تصمیم سازی نمایندگانی از جامعه کارگری حضور داشته باشند، اضافه کرد: این نمایندگان باید بتوانند در تصویب قانون و مقررات برای حمایت از کارگران و قوانین مرتبط با کارگری نقش موثری داشته باشند.
وی تصریح کرد : هر تغییر و اصلاحی در قانون کار باید به سمت ارتقا حمایت از نیروی کار بوده و نه در راستای تقلیل آن حرکت کند که خوشبختانه خانه کارگر به پشتوانه کارگران در دفاع از این قانون پیشتاز بوده است.
ایشان ادامه داد : در لایحه برنامه ششم ادغام و تجمیع بیمه‌ها گنجانده شده بود اما حضور دکتر ربیعی وزیر کار به عنوان فردی از جامعه کارگری در هیئت دولت سبب حذف آن شد و در واقع حضور این افراد شاخص که با جامعه کارگری بیگانه نیستند و ذهنیتی صحیح از آن دارند سبب می شود تا از تصمیمات اشتباه جلوگیری شود.
پرویز نصیری به موضوع پر سر و صدای بیمه کارگران ساختمانی اشاره کرد و گفت: هم اکنون بیش از 800 هزار کارگر ساختمانی دارای بیمه تامین اجتماعی هستند و از مزایای آن بهره‌مند شده‌اند.
ایشان با بیان اهداف برگزاری کنگره خانه کارگر و برگزاری انتخابات در این کنگره، گفت: کنگره خانه کارگر هر چهار سال یک بار تشکیل می‌شود.
مسئول آموزش و امور اعضای خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران ، بیان داشت : در کنگره سراسری سال آینده 300 نفر از منتخبان اعضای خانه کارگر از سراسر کشور درباره برنامه‌ها و چشم‌انداز آینده خانه کارگر برای چهار سال و نیز تعیین شورای مرکزی خانه کارگر تصمیم گیری می کنند و مشکلات و مسائل کارگران را تبیین می نمایند.
استاندار سمنان نیز در جمع کارگران استان سمنان ،با اشاره به کاهش شتاب تورم از 44 درصد ابتدای دولت یازدهم به زیر 10 درصد در زمان حاضر گفت: این هنر دولت تدبیر و امید بود که توانست مانع شتاب بیش از پیش تورم در کشور شود.
دکتر محمدرضا خباز ، با اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام (ص) افزود : امیدواریم تا پایان سال جاری وضعیت کشور نسبت به زمان حاضر و گذشته شرایط مطلوبتری را تجربه نمایند.
ایشان به نقش تاثیرگذار کارگران در توسعه کشور اشاره کرد و گفت : نقش این قشر زحمتکش درتوسعه و پیشرفت اقتصادی هر کشور و پویایی جامعه اسلامی و همچنین خانواده آنان بسیار مهم است
حمایت از کارگر و قشر مولد جامعه ادامه راه انبیاء و امامان معصوم (ع)است و کار در اسلام به عنوان ارزش و کارگر ارزشمند است.
محمدرضا خباز کارگران را مجاهدان در راه خدا دانست که با تلاش شبانه روزی خود به دنبال کسب رزق و روزی حلال در جامعه برای خانواده های خود هستند و اظهار داشت: نیروی کارگری با به دست آوردن دستمزد حداقلی به دنبال رشد و توسعه اقتصادی کانون گرم خانواده است.
وی یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی را اعتبار بخشی به مقام و جایگاه کارگران و تقویت این نهادهای خودجوش و برخاسته از متن جامعه کارگری اعلام و اضافه کرد : پیامبر اسلام (ص)برای حرمت کار و کارگر و برای این که جایگاه کارگری در جامعه محترم شمرده شود دست کارگر را بوسید و این موضوع بارها و بارها از سوی ائمه اطهار (ع)بیان شده است.
استاندار سمنان،با بیان این که کار و کارگری موجب ثبات خانواده و جامعه می شود چون جامعه از عمده مردم شکل گرفته است، اظهار کرد : هر کس خانواده خود را درست هدایت کند کشور به سمت رستگاری پیش می رود.
محمد رضا خباز با اشاره به وجود مشکلات و آسیب های اجتماعی در جامعه از جمله طلاق یادآور شد: تمام این آسیب ها به دلیل این است که به وظیفه خود به درستی عمل ننمودیم.
ایشان با بیان این که هم اکنون بیش از هر زمان دیگر به کار و تلاش نیازمند هستیم، اضافه کرد: با توجه به اینکه کشور ما امروز از کشور های پیشرفته و در حال توسعه حدود 100 سال فاصله دارد می طلبد از طریق شرکت های دانش بنیان جهش خوبی را ایجاد و این فاصله را کاهش دهیم.
استاندار سمنان با اشاره به شرایط زمان حاضر کشور در بخش اقتصادی گفت: امروز این شرایط کارگران را دچار مشکل کرده ولی روزهای بهتری را برای کارگران پیش بینی می نماییم.
محمدرضا خباز با اشاره افزایش میزان فروش نفت در زمان حاضر، گفت: امیدواریم تا پایان سال وضعیت کشور نسبت به حال حاضر و گذشته شرایط مطلوبتری را تجربه نمایند.
ایشان کارگران و تشکل های کارگری را همواره پشتیبان نظام و اصل ولایت دانست و گفت: این قشر زحمت کش همیشه در 2سنگر دفاع از میهن و نیز کار و تولید همواره پایدار و استوار بوده اند.
شایان ذکر است دکتر احمد همتی نماینده مردم  شهرستان های سمنان مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی به این کنگره ،پیامی را ارسال داشتند که توسط رئیس دفتر ایشان قرائت شد.دکتر همتی در بخشی از این پیام آورده است:
علما، امین مردم و پرهیزکاران، دژهای مستحکم وکارگران، رؤسای جامعه اند. (امام صادق ع)
توسعه و موفقیت جامعه بشری، به تلاش و سعی و کوشش افراد آن و چگونگی استفاده از منابع طبیعی و خدادادی که در اختیار دارند بستگی دارد؛ پس کار، نیاز حیاتی هر انسان و جامعه است و کارگر از این جهت ارزشمند می شود بنابراین رمز پيشرفت و توسعه پايدار يك كشور و يك تمدن در تجلي استعدادها و سرمايه انساني ساعي و كارآمد، قوت و قدرت جسم، شور و نشاط و اميد، انديشه خلاق و نبوغ سرشار است و كارگر به عنوان نيروي محركه چرخه اقتصاد نقش برجسته و ويژه‌‏اي دراين عرصه دارد.
سپاس از مجاهدت های صادقانه و بي دريغ كارگران شريف، مؤمن و صبورکه پيامبر مهر گستر اسلام(ص) در روند زندگي انسان ها، بر دستان توانمند كارگر بوسه زده و با اين عمل به احسن وجه، منزلتي شگرف به اين قشر بخشيده است سنت حسنه و عمل صالحی است که موجبات رحمت حضرت حق می شود و كار و توليد را در جايگاه شايسته خود به افكار عمومي ارايه می نماید فرصتي مغتنم و بي نظيری است تا به تأسي از آن بزرگوار از زحمات بي بديل این عزیزان سپاسگزاری نماییم.
رجاء واثق دارم که با استعانت از خداوند بزرگ و همیاری و همکاری شما کارگران پرتلاش و زحمتکش، با عنایت به موقعیت به وجود آمده درپسا برجام، برمشکلات و تنگناهای اقتصادی، معیشتی و اجتماعی که بزرگ ترین دغدغه اینجانب بوده و هست فائق خواهیم آمد. اين جانب ضمن تقدير و تشکر از شما كارگران متعهد و پرتلاش استان سمنان  و حوزه انتخابیه ضمن پوزش از اینکه توفیق حضور در جمع شما عزیزان در کنگره سراسری خانه کارگر استان سمنان نصیب اینجانب نشد صمیمانه ترین درودها را به پیشگاه شما تقدیم داشته و ، توفيق و سلامتي همه شما عزيزان را از درگاه خداوند متعال مسالت دارم.
همچنین در این کنگره ،علیرضا برهانی رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان و دکتر اسکندری مدیر کل بیمه ایران استان نیز سخنرانی نمودند.
قابل ذکر است : مطابق اساسنامه تشکیلات خانه کارگر با معرفی کاندیداها مراحل اخذ رای از اعضا حاضر در کنگره به انجام رسید و حاضرین آراء خود را به صندوق رأی ریختند.
و اعلام شد در صورتی که ۷۲ ساعت پس از برگزاری انتخابات اعتراضی به روند انجام آن وجود نداشته باشد، اعضای اصلی و علی البدل مطابق نتایج شمارش آراء ماخوذه برای شرکت در کنگره سراسری بهار سال 96 تشکیلات مرکزی خانه کارگر معرفی خواهند شد.
براساس شمارش آراء انتخابات در پنجمین کنگره سراسری تشکیلات خانه کارگر استان سمنان به‌ترتیب آقای ابراهیم محمودی و سرکارخانم صدیقه قدم به عنوان اعضاء اصلی و آقای جواد میرحاج به عنوان عضو علی البدل برای شرکت در کنگره سراسری انتخاب شدند.

[rating-type-4]
{likes} {dislikes}
[/rating-type-4]
[related-news]

مطالب مشابه

    {related-news}
[/related-news]
ارسال نظر

ارسال نظر

    • winkwinkedsmileambelayfeelfellow
      laughinglollovenorecourserequestsad
      tonguewassatcryingwhatbullyangry
عکس خوانده نمی شود